Wybierz miasto
Kino Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Westworld - kiedy robot czuje się człowiekiem [RECENZJA pierwszego sezonu]

2016-12-07

Nowa superprodukcja stacji HBO to opowieść o istocie człowieczeństwa. Co sprawia, że jesteśmy tacy, a nie inni. Jak odróżnić człowieka od jego idealnej kopii. Czym kończy się zabawa w stwórcę. Dlaczego „kamień węgielny” naszej osobowości powinien być traumatycznym przeżyciem? Takie pytania stawiają przed nami twórcy serialu. Wszystkich odpowiedzi nie poznamy, ale przecież na  takie pytania każdy z nas wolałby odpowiedzieć samodzielnie, po dłuższej chwili namysłu...

Westworld to nazwa bardzo specyficznego parku rozrywki w świecie niedalekiej przyszłości, w którym ludzie mogą spełniać swoje najbardziej mroczne fantazje. Miejsce utrzymane  jest w klimatach Dzikiego Zachodu, by zapewnić odwiedzającym (za spore sumy pieniędzy naturalnie) moc najróżniejszych wrażeń. Zamieszkujące tam imitacje ludzi, czyli tzw. hosty można gwałcić i zabijać do woli, choć scenariusze zdarzeń napisane przez organizatorów przewidują też całkiem klasyczne napady na bank czy pomoc w schwytaniu groźnego bandyty. Robić można wszystko, bez konsekwencji, bo host nie skrzywdzi gościa parku. Nie ma takiej opcji. Tak jest zaprogramowany. Do czasu...

„Westworld” to jedno wielkie pytanie o człowieczeństwo i granice moralności. Widać to już od pierwszego odcinka, w którym poznajemy wszystkich najważniejszych bohaterów, zarówno tych, nadzorujących działania hostów, jak i samych gości parku. Wraz z rozwojem akcji przestają przeszkadzać błędy logiczne i fabularne nieścisłości, które na początku aż wylewają się z ekranu. Ich miejsce zajmuje wciągająca fabuła i zwiększająca się ilość odpowiedzi na nurtujące widza pytania.

Nie zabrakło także zaskoczeń i zwrotów akcji. Tu nic nie jest oczywiste. Do końca nie wiemy nawet kto zginął naprawdę, ile jest linii czasowych, ani jaka będzie przyszłość Westworld. Pewni możemy być natomiast klasy aktorstwa i ogólnego poziomu realizacji tej ambitnej produkcji. HBO szykuje się do zakończenia „Gry o tron”, a „Westworld” w kolejnych sezonach ma być serialem numer jeden stacji. Widać, że nie poskąpiono budżetu, zarówno na aktorów, jak i wykonanie efektów specjalnych.

Gwiazdami obsady są Anthony Hopkins, Ed Harris, Evan Rachel Wood i Jeffrey Wright. Wszyscy dają tu popis aktorstwa na bardzo wysokim poziomie, brawurowo wcielając się w swych bohaterów. Błyszczy zwłaszcza Evan Rachel Wood, która jest w stanie, z zaskakującą sprawnością, przechodzić w ekstremalnie różne stany emocjonalne.

Nowy hit HBO to pozycja wyjątkowo interesująca i świeża. Choć podobne problemy były przedstawiane w dziesiątkach innych produkcji, to jednak tutaj podejście i klimat są zupełnie odmienne od wszystkiego, co widzieliśmy wcześniej. „Westworld” nie jest serialem prostym w odbiorze. To wymagająca produkcja, która jest w stanie zapełnić intelektualną pustkę w świecie wysokobudżetowych seriali.

Michał Derkacz

fot. materiały prasowe

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

FB dlaMaturzysty.pl reklama