Recenzje - Kino

Taxi-Teheran. Miejski mockument Panahiego [RECENZJA]

2015-05-24 22:02:54

Jafar Panahi – irański reżyser, skazany na więzienie i dwadzieścia lat zakazu robienia filmów, prezentuje właśnie swe najnowsze dzieło, które nie dość, że powstało i wydostało się za granicę, to jeszcze wygrało Berlinale 2015. "Taxi – Teheran" to film stylizowany na dokument, który wywołuje sprzeczne uczucia, lecz z pewnością nie pozostawia widza w obojętności.

Jedna zwyczajna miejska taksówka, wewnątrz kilka kamer i on – reżyser Jafar Panahi, podwożący zwyczajnych mieszkańców niezwykłego miasta w niezwykłym kraju. Każdy ma jakieś sprawy do załatwienia, jakiś cel i bardzo wiele do powiedzenia. Jednak najwięcej mówi sam reżyser, mimo, że sam odzywa się bardzo rzadko.  

Mówi ustami swoich bohaterów, bo niestety Jego "Taxi – Teheran" to nie pełnowartościowy dokument, lecz jedynie stylizowany na takowy, film fabularny. Bardzo szybko przestajemy się nabierać, że obserwowane osoby i zdarzenia mogły naprawdę trafić się taksówkarzowi. I niektórzy pasażerowie poznają znanego reżysera, to jednak zabieg ten nie uchronił dzieła od utraty wiarygodności.

Nie wątpię, że realia prezentowane przez twórcę, uciśnionego absurdalnym prawem i wszechobecną cenzurą są zgodne z prawdą, jednak jako widza mocno uwierała mnie niezgodność formy z przekazem. Może to dlatego, że nie lubię mockumentów, dzieł z definicji mających ukazywać jednostronną opinię, jako fakt. Możliwe jednak, iż reżyser źle rozłożył akcenty w swym dziele.

Większość historii spędzamy słuchając o zwykłych problemach zwykłych ludzi. Jest śmiesznie, jest realistycznie, a czasem dramatycznie i łzawo. Niestety dalsza część filmu to już jedynie głos ciemiężonego niesprawiedliwym wyrokiem człowieka, wypowiadany ustami innych osób.

W "Taxi – Techeran" głośno mówi się o trudności w dostępie do zachodnich seriali i filmów, konieczności godzenia się z cenzurą, czy represjom, dotykającymi niesfornych autorów. Bardzo dobrze, że temat ten został nagłośniony w świecie, a dzieła Panahiego ciągle wydostają się na światło dzienne. Gorzej, że główną nagrodę na festiwalu w Berlinie otrzymuje film przeciętny, lecz silnie polityczny, a nie zwyczajnie dobry.

Taxi - Teheran, reż. Jafar Panahi, prod. Iran, dystr. Solopan, czas trwania: 82 min, polska premiera: 22 maja 2015

Michał Derkacz

Słowa kluczowe: taxi teheran recenzja, taxi teheran film, jafar panahi

Taxi Teheran (7)

Taxi Teheran  - Zdjęcie nr 1
Taxi Teheran  - Zdjęcie nr 2
Taxi Teheran  - Zdjęcie nr 4
Taxi Teheran  - Zdjęcie nr 5
Taxi Teheran  - Zdjęcie nr 6
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • wycieczka do nieznanego Iranu [0]
    szak
    2015-05-29 11:28:18
    Genialny film! Przekazuje wiele zakazanych i mocno pilnowanych informacji na temat tego kraju. Pokazuje, prawdziwie jak żyją ludzie od uczniów po przestępców. Wszystko z dużą dawką humoru i optymizmy życiowego. Zainteresuje nawet laików w temacie irańskiego kina i kontekstu politycznego.
  • taxi [0]
    sally
    2015-05-25 12:42:34
    Ja nie uważam, że taxi dostało niedźwiedzia ze względów politycznych, moim zdaniem film nawet bez kontekstu (chociaż jest on ważny i potrzebny) ogląda się bardzo dobrze, bo to jest po prostu rewelacyjny film. Nie jest reklamowany jako dokument, wiec nie należy go tylko tak postrzegać. Film oprócz tego, że jest ważnym głosem w sprawie wolności słowa i sztuki, to jest też zabawnym, ironicznym spojrzeniem na irańską rzeczywistość z różnych perspektyw.
Zobacz także
Wonka film 2023
Wonka - recenzja wydania Blu-ray

Na płycie są naprawdę słodkie bonusy!

Problem trzech ciał
Problem trzech ciał - recenzja serialu

Czy mamy z tym serialem problem?

Aquaman i Zaginione KrÃłlestwo
Aquaman i Zaginione Królestwo - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto zobaczyć ten film? Jakie dodatki są na płycie Blu-ray?

Polecamy
Kler
Kler - recenzja

Czy to dobry i ważny film? Przeczytaj recenzję!

Touch me not
Touch Me Not - recenzja

Oceniamy laureata Złotego Niedźwiedzia na Berlinale 2018.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Wonka film 2023
Wonka - recenzja wydania Blu-ray

Na płycie są naprawdę słodkie bonusy!

Problem trzech ciał
Problem trzech ciał - recenzja serialu

Czy mamy z tym serialem problem?