Recenzje - Kino

"Tajemnice Manhattanu" - mdły Brody i przerażający Scott [RECENZJA]

2016-07-19 01:16:41

Nowa produkcja w reżyserii Brain'a Decubellis'a oparta jest na powieści pod tym samym tytułem.  Niejednego widza przyprawi ona o ciarki, przybierając ciekawą formę thrillera psychologicznego,  ale potrafi też zawieść niewykorzystanym potencjałem aktorskim.

W "Tajemnicach Manhattanu" poznajemy zobojętniałego, znudzonego swoim życiem dziennikarza śledczego - Portera Wrena, którego gra laureat Oscara, Adrien Brody. Wren to ojciec oraz mąż, który twierdzi, że w tym mieście wszystko jest na sprzedaż. Mężczyzna traci zainteresowanie  zawodem, sprowadzając swoje zajęcie jedynie do zapewnienia bytu rodzinie. Lecz kiedy na jednym z redakcyjnych przyjęć poznaje młodą, piękną, a przede wszystkim tajemniczą Caroline Crowley, coś w Porterze pęka. Bohater postanawia "zatopić się" w świat intrygującej kobiety.

Pani Crowley, to typowa młoda wdówka, potrzebująca oparcia, a zarazem wyjaśnienia przyczyny nietypowej śmierci swojego sławnego męża. Kobieta na pierwszy rzut oka wydaje się postacią szablonową i nieciekawą lecz wraz z rozwojem akcji filmu, doprowadza Portera do granic jego możliwości, mieszając fakty i wplątując dziennikarza w intrygę znacznie głębszą niż widz może się spodziewać.

Przy takich możliwościach, jakie oferuje materiał źródłowy aż prosiło się, by w pełni wykorzystać aktorski potencjał Brody'ego oraz (nieznanej szerszej publiczności) Yvonne Strahowski. Niestety, ich postacie zostały źle napisane i sprawiają, że w trakcie  seansu zastanawiamy się, czy zamiast na thriller psychologiczny, nie trafiliśmy na nieco bardziej erotyczną wersję typowej komedii romantycznej.

Naszpikowany nagością i napięciem erotycznym film, miał stworzyć obraz prawdziwy i szczery, jednak gdy widz otrzymuje powierzchowne i ckliwe dialogi niczym z harlequina, całe napięcie opada. Film nabiera barw, gdy publiczność poznaje postać męża-nieboszczyka, Simona Crowley'a, sławnego ekscentrycznego reżysera, którego śmierć stoi pod znakiem zapytania i staje się głównym wątkiem filmu.

Campbell Scott, wcielający się w Simon'a, stworzył postać, która intryguje widza i zadziwia już od początku. Wraz z rozwojem akcji, bohater ten zaczyna przerażać głównych bohaterów i nas - widzów. Aktor dostarcza nam mocnych wrażeń i prezentuje całą paletę patologicznych zachowań. Pokazuje też zupełnie nowe znaczenie małżeństwa, przez co traktujemy go jako wiarygodnego bohatera z krwi i kości. W przeciwieństwie do postaci Portera, którego inteligencja i umiejętność dedukcji zostają spłycone do granic możliwości, a postać jest szara i pospolita. Dialogi zostały napisane bez polotu, a nad całością unosi się aura zaprzepaszczonego potencjału.

"Tajemnice Manhattanu" potrafią zapaść w pamięć dzięki oryginalnej roli Scott'a, jednak pozostawiają po  sobie niesmak, po spłyconej i słabo opowiedzianej historii. Współczesny Nowy Jork to miejsce, które zasługuje na znacznie lepiej opowiedzianą, ciekawszą historię.

Zuzanna Sawicka

Tajemnice Manhattanu, reż. Brian Decubellis, prod. USA, czas trwania 113 min, dystr. Next Film, polska premiera 15 maja 2016

Słowa kluczowe: Adrian Brody, Tajemnice Mnahattanu ocena, Cambpell Scott, Tajemnice Mnahattanu opinia

Tajemnice Manhattanu - zdjęcia z filmu (6)

Tajemnice Manhattanu - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Tajemnice Manhattanu - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Tajemnice Manhattanu - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Tajemnice Manhattanu - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Tajemnice Manhattanu - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
Hiacynt film Netflix
Hiacynt - recenzja festiwalowa

Netflix pokazuje polski kryminał na 21. MFF Nowe Horyzonty. Musieliśmy to zobaczyć!

Inni ludzie - recenzja

Film o potrzebie bliskości i przynależności pisany rapem.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!