Recenzje - Kino

System zniszczy niepokornych [RECENZJA]

2015-04-26 21:52:44

"Child 44" to oryginalny tytuł filmu Daniela Espinosy. Odnosi się on do liczby dzieci zabitych przez seryjnego mordercę grasującego gdzieś w Związku Radzieckim. Polski tytuł brzmi zaś "System" i paradoksalnie, mimo swej odległości od oryginału, nie jest absurdalną wpadką dystrybutora, lecz wskazówką odnoszącą się do problematyki filmu.

"System" (trzymajmy się tego tytułu) to bardzo sprawnie zrealizowany thriller polityczny, płynnie zamieniający się w klasyczny kryminał. Leo Demidov (Tom Hardy), niegdyś bohater wojenny, później oficer służb bezpieczeństwa po oblaniu okrutnego testu na lojalność, jaki zafundowali mu przełożeni, zostaje oddelegowany do pracy w policji, której twardą ręką przewodzi Generał Mikhail Nesterov (Gary Oldman).

Po początkowych niesnaskach ideologicznych rozpoczynają wspólne śledztwo w sprawie kolejnych morderstw dokonywanych na bezdomnych chłopcach. Działanie to bardzo nie podoba się władzy, która nie chce rozgłosu sprawy, uparcie twierdząc, że ich kraj jest rajem bez morderców. Ta historia, nie dość że sama w sobie ciekawa, to jeszcze (czego dowodzi zakazanie filmu w Rosji) otwarta krytyka systemu panującego tam w owych czasach.

Bezkarne morderstwa, 15 lat w obozie pracy za homoseksualizm, tortury i wszelkiej formy znęcanie nad obywatelami różnego szczebla – taką rzeczywistość prezentuje nam "System". Obraz to brutalny i przerażający w swej wiarygodności. Twórcom udało się połączyć taki obraz Związku Radzieckiego z intrygującą fabułą. Dzięki temu przesłanie filmu pozostaje mocne, ale bez poczucia nadmiernej propagandy antyrządowej.

Koniecznie trzeba też przyjrzeć się aktorstwu. Nie lada wyzwaniem dla aktorów z pewnością było nauczenie się mówić po angielsku z wyraźnym rosyjskim akcentem. Zabieg to dość karkołomny i nie każdemu się spodoba. Warsztatowo jest już jednak bardzo dobrze. Tom Hardy zmagający się z wszechmocnym systemem, problemami rodzinnymi i grasującym mordercą jest intrygujący, niejedno wymiarowy, a przemiana jego bohatera całkiem płynna i wiarygodna.

Partnerująca mu w roli zdolnej do poświęceń żony, Noomi Rapace spisała się doskonale, a Gary Oldman utrzymuje wysoki poziom, mimo najbardziej sztampowej roli z całej trójki. W filmie pojawiają się też tacy aktorzy jak Vincent Cassel, Jason Clarke, czy Joel Kinnaman, lecz poza rozpoznawalnymi twarzami nie wnoszą nic do dramaturgii obrazu.  

"System" to godny uwagi film o możliwości odkupienia win w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach. Obraz ten, choć zakazany w Rosji powinien być polecany w innych krajach, bo poza swym wydźwiękiem politycznym, to po prostu porządny, dobrze zagrany thriller.

System (Child 44), reż.Daniel Espinosa, prod. Czechy/USA/Wielka Brytania/Rumunia, dystr. Monolith, czas trwania 137 min, polska premiera 24 kwietnia 2015

Michał Derkacz

Słowa kluczowe: system recenzja, system child 44 film, system film

System (Child 44) (9)

System - polski plakat
System (Child 44)  - Zdjęcie nr 2
System (Child 44)  - Zdjęcie nr 3
System (Child 44)  - Zdjęcie nr 4
System (Child 44)  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Polecamy
Bielmo, film Netflix
Bielmo - recenzja

Christian Bale jako zmęczony życiem detektyw na tropie mordercy w szkole wojskowej. Czy to dobry film?

Ile jest warte ludzkie Åźycie?
Ile warte jest ludzkie życie? - recenzja

Na platformę Netflix trafił oparty na faktach dramat reżyserii Sary Colangelo. Czy warto go zobaczyć?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!