Dzieje się - Kino

Nadchodzi CINEMAFORUM 2016 - 15. Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych

2016-10-26 09:35:03

CINEMAFORUM - Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych to jeden z najważniejszych festiwali młodego kina w Polsce. Co roku daje możliwość zaprezentowania kilkudziesięciu najlepszych filmów fabularnych (także animacji), jakie powstały w kraju i za granicą, a ich twórcy mają niepowtarzalną szansę do skonfrontowania swojej twórczości zarówno z fachowym jury, jak i innymi autorami oraz żywiołową publicznością. Wyjątkowa, 15. edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 9-13 listopada w Kinotece oraz w kinie Elektronik w Warszawie.

Definicja „niezależności” w przypadku festiwalu traktowana jest dosyć szeroko - w konkursie prezentowane są zarówno etiudy studenckie, profesjonalne filmy pełnometrażowe, jak i produkcje całkowicie amatorskie.

Projekcje międzynarodowego Konkursu Głównego będą miały miejsce w Kinotece 11 i 12 listopada. W konkursie zaprezentowanych zostanie 20 starannie wyselekcjonowanych filmów, które w fabularnej formie  pokazują kawałek świata, z którego pochodzącą.

W jury konkursu głównego zasiądą: Janusz Zaorski (przewodniczący), Robert Bolesto, Marta Nieradkiewicz, Michał Oleszczyk oraz Adrian Panek.

Jak co roku, w trakcie Festiwalu odbędą się też wydarzenia specjalne:

- W dyskusji o rynku filmów krótkometrażowych oraz specyfice tej formy udział wezmą m.in. Paweł Wieszczeciński oraz Alessandro Marcionni. Towarzyszyć będzie jej specjalna atrakcja: 5 filmów wybranych przez Pawła Wieszczecińskiego,
- Zorganizowane zostaną prowadzone przez Jacka Nagłowskiego trzydniowe warsztaty z filmowania 360 stopni,
- oraz reżyserska masterclass prowadzona przez Adriana Panka,

Wyjątkowym momentem Festiwalu będą dwa wieczorne pokazy grupy VHS Hell w holu Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz wyjątkowy seans filmu "Pokolenia" w reżyserii Janusza Zaorskiego, któremu towarzyszyć będzie spotkanie z autorem.

Hasłem tegorocznego festiwalu będą: KRÓTKIE PODRÓŻE.

Filmy prezentowane w konkursie głównym trwają zazwyczaj około kilkunastu minut. To aż nadto, żeby zaintrygować, a stanowczo za krótko, aby znudzić. W czasach wielkiej popularności seriali, na wiele dni przykuwających do ekranów, organizatorzy proponują dla odmiany coś przeciwnego, coś co lepiej opisują takie hasła jak: krótkie podróże i niezobowiązujące relacje.

Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty filmowe "MASTERCLASS - Szkoła Filmowania", realizowane przez Mateusza Damięckiego, które poprowadzą w tym roku m.in. Łukasz Grzegorzek - reżyser, Jan Hryniak - reżyser, Adam Palenta - autor zdjęć filmowych, Marcin Kot Bastkowski - montażysta filmowy, Dorota Nowocień - reżyserka dźwięku i Kamil Przełęcki - producent.

Ostatnim elementem bogatego programu Festiwalu są Polsko-Niemieckie Warsztaty Krytyki Filmowej "Fokus na Pałac vol. 2", które koordynuje Marcin Radomski.

Na wszystkie wydarzenia i projekcje WSTĘP WOLNY, na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Warsztaty filmu 360

Na naszych oczach powstaje nowe medium – wirtualna rzeczywistość, a wraz z nią nowa dziedzina filmowa: cinematic VR. Krokiem w stronę tej dyscypliny jest film 360 stopni – choć nie dysponuje w pełni środkami wyrazu wirtualnej rzeczywistości, choć od strony filmowej jest ograniczony bardziej niż tradycyjna kinematografia, to pozwala eksperymentować z nowym językiem i powoli zapoznawać się przynajmniej z częścią nowych reguł opowiadania historii. W trakcie warsztatów uczestnicy, bez względu na swój poziom wiedzy i umiejętności na polu tradycyjnej kinematografii, będą mieli okazję poznać podstawowe zasady związane z nowym medium oraz stworzyć swoje własne filmy 360 pod opieką i z pomocą doświadczonych filmowców i pionierów cinematic VR w Polsce.

Jacek Nagłowski - Producent, reżyser, członek Polskiej Akademii Filmowej. Współzałożyciel firmy Centrala, do dnia dzisiejszego wyprodukował 22 filmy, które zdobyły ponad 40 nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. Jego dokument Gugara (producent, współscenarzysta, współreżyser, montażysta) zdobył główną nagrodę na Krakowskim Festiwalu Filmowym, był wyselekcjonowany do sekcji ACID festiwalu w Cannes i został zakupiony przez paryskie Muzeum Sztuki Współczesnej Centre Pompidou.

Od 2012 roku współzałożyciel Circus Digitalis - firmy zajmującej się cyfrową scenografią, obrazowaniem 3D i wirtualną rzeczywistością. Firma rozwija własne technologie i procesy wspierające produkcję i postprodukcję filmową i cinematic VR. W 2015 roku wspólnie z Milenią Fiedler and Iwoną Pomianowską zainicjował projekt badania języka Cinematic VR w Łódzkiej Szkole Filmowej. Reżyser i producent projektów eksperymentalnych cinematic VR.

ZGŁOSZENIA - Dokładnie wypełniony FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY należy przesłać w formie elektronicznej (format formularza: WORD lub PDF), w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 października 2016 r. na adres: biuro@filmforum.pl, w temacie maila wpisując: WARSZTATY 360 STOPNI.

Zgłoszenie dotyczy trzydniowego programu warsztatów realizowanych w dniach 9 - 11.11.2016 w godzinach 10.00-20.00 i stanowiących integralną całość. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Wyniki rekrutacji zostaną przekazane uczestnikom drogą mailową do 2 listopada.

Warsztaty „Fokus na Pałac vol.2”

Warsztaty to kontynuacja inicjatywy rozpoczętej przed rokiem warsztatami fotograficznymi przeznaczonymi dla studentów z Niemiec i Polski. Tym razem zadaniem uczestników będzie zgłębienie wiedzy na temat polskiego i niemieckiego kina współczesnego poprzez pracę nad opracowaniem różnorodnych form dziennikarskich: recenzji, artykułów i felietonów. W trakcie 5-dniowych warsztatów uczestnicy wezmą udział nie tylko w sesjach poświęconych teorii sztuki filmowej, ale także będą mieli możliwość spotkania z krytykami oraz udziału w debacie poświęconej promocji filmów krótkometrażowych. Efekty pracy – teksty dziennikarskie – zostaną opublikowane na stronie internetowej festiwalu.

Cykl warsztatów i wykładów poprowadzą uznani krytycy filmowi: Anna Serdiukow i dr Kuba Mikurda.
Warunkiem formalnym udziału w warsztatach jest szczegółowe wypełnienie i przesłanie FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO w formie elektronicznej, do dnia 31 października 2016 r. na adres: biuro@filmforum.pl, w temacie maila wpisując: FOKUS NA PAŁAC vol. 2.

Wraz z FORMULARZEM należy wysłać napisaną przez Zgłaszającego recenzję (max  3000 znaków) filmu znajdującego się w repertuarze polskich kin w ostatnim roku. Zajęcia odbywają się w języku angielskim. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: festiwal cinemaforum, kinoteka warszawa, festiwal filmów niezależnych, cinemaforum 2016
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Petite Maman film
"Petite Maman" - przebój z Berlinale do zobaczenia na Nowych Horyzontach 2021

Film Céline Sciammy znalazł się w programie Pokazów Galowych na 21. Nowych Horyzontach.

Nano Film Festiwal
Zgłoś film do pierwszej edycji Nano Film Festival

Festiwal odbędzie się między 21 a 23 października 2022 roku w Krakowie.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!