Dzieje się - Kino

Na co do kina w weekend?

2015-01-22 10:08:38

Zbliżający się kinowy weekend nie zapowiada się nudnie. Tym razem nadarza się rzadka okazja obejrzenia chińskiej produkcji. Kryminał z dalekiego Wschodu nie będzie jedynym z tego gatunku. Aktualne  premiery to głównie kryminały – na wesoło, na smutno i na poważnie. Ale, ale! Nie zabraknie też obsypanej nagrodami komedii oraz historii opartych na faktach, wśród których na czołówkę wybijają się polskie produkcje.

Birdman, reż. Alejandro Gonzalez Inarritu, prod. USA, czas trwania 119 min, prod. Imperial - Cinepix

"Birdman"  nie brzmi podobnie do Batman? Nic dziwnego! Głównego bohatera - Thomsona gra Michael Keaton, czyli najpopularniejszy Człowiek - Nietoperz. W zupełnie innej roli odnajduje się równie bohatersko. Tragikomiczne perypetie aktora, który niegdyś zyskał sławę jako bohater serii hollywoodzkich filmów o komiksowym superbohaterze, a teraz próbuje wystawić na Broadwayu sztukę we własnej adaptacji i reżyserii, z sobą samym w roli głównej. Jeśli chce doprowadzić do premiery, musi stawić czoło licznym przeciwnościom losu i własnemu ego, odzyskać zaufanie bliskich, odbudować zrujnowaną karierę i odnaleźć siebie.

Pełna zawikłań komedia została wyróżniona 7 nominacjami do Złotych Globów czarna komedia w reżyserii Alejandro Gonzáleza Ińárritu, twórcy filmów: ”Amores perros”, ”Babel” i ”21 gramów”. W rolach głównych także sama śmietanka: Michael Keaton, Zach Galifianakis, Edward Norton, Andrea Riseborough, Amy Ryan, Emma Stone i Naomi Watts. Premiera europejska odbyła się na tegorocznym festiwalu w Wenecji, prapremiera polska – na otwarcie tegorocznego festiwalu Camerimage w Bydgoszczy.

Czarny węgiel, kruchy lód, reż. Yi`nan Diao, prod. Chiny, czas trwania 106 min, dystr. Aurora Films

W kryminalny nastrój wprawi nas chińska produkcja. Czarny węgiel, kruchy lód” to błyskotliwy, nastrojowy kryminał, nawiązujący do klasyków kina noir (reżyser wspomina o inspiracji „Sokołem maltańskim” i „Trzecim człowiekiem”) i przewrotnych gangsterskich filmów z Hong Kongu.

W kilkunastu fabrykach, rozproszonych po całej prowincji, w transporcie węgla odnalezione zostają fragmenty ludzkiego ciała. Policja podejrzewa pracowników firmy przewozowej. Przy próbie aresztowania padają strzały – oprócz podejrzanych ginie dwójka policjantów. Prowadzący akcję Zhang Zili (nagrodzony aktorskim Niedźwiedziem Liao Fan) zostaje odsunięty od obowiązków. Pięć lat później, pogrążony w nałogu alkoholowym, trafia przypadkiem na dawnego współpracownika. Okazuje się, że w sprawie pojawiło się kilka nowych tropów, prowadzących do jednej kobiety – prześladowanej, a może chronionej przez tajemniczego mordercę.


Mały Quinquin, reż. Bruno Daumont, prod. Francja, czas trwania 197 min, dystr. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Francuzi spojrzeli na kryminał trochę z przymrużeniem oka. Mały Quinquin to owoc romansu reżysera z telewizją, pierwotnie czteroodcinkowy miniserial. Spokojną wiejską okolicą wstrząsa seria morderstw: poćwiartowane szczątki zabójca chowa w krowich trzewiach. Śledztwo prowadzi dwóch ekscentrycznych policjantów (kapitan van der Weyden to chyba kuzyn Petera Sellersa). Niespotykaną sensacją zainteresowany jest też tytułowy mały Quinquin, ciekawski łobuziak z wadą słuchu i magnetyczną twarzą. Komedia firmowana przez Dumonta nie mogłaby być gatunkowo czysta – na ekranie komizm miesza się więc ze znanym z filmów Francuza tragizmem, nieustępliwością spojrzenia i wyczuleniem na środowiskowe i społeczne animozje. Reżyser zwyczajowo porusza trudne tematy – polityka imigracyjna, rasizm, zdrada – ale tajemnice ludzkiej duszy są tu równie ważne. W tej nietypowej, ale niezwykle udanej komediowej próbie nowy kontekst zyskuje też Dumontowska sympatia do naturszczyków i ich unikatowej fizjonomii.

Czteroodcinkowy serial kryminalny. Wiejską okolicą wstrząsa seria morderstw: poćwiartowane szczątki zabójca chowa w krowich trzewiach. Śledztwo prowadzi dwójka ekscentrycznych policjantów, a ich poczynania obserwuje tytułowy mały Quinquin, okoliczny łobuziak. Poczucie humoru Dumonta jest specyficzne, ale działa! Na ekranie komizm miesza się z tragizmem, nieustępliwością spojrzenia i wyczuleniem na środowiskowe i społeczne.

animozje.























Bezwstydny Mortdecai
, reż. David Koepp, prod. USA, czas trwania 100 min, dystr. Monolith Films

Kradzieże, przekręty, romanse w wyrafinowanym otoczeniu sztuki. Paradoksalne połączenie? Być może. Ale jak się okaże może ono być świetnym pomysłem na filmową historię. A jeśli do zestawu dołączymy kultowych już aktorów – Johnny’ego Deppa, Ewana McGregora i Gwyneth Paltrow otrzymamy niezłą amerykańską komedię kryminalną. Tytułowy Mortdecai wśród płci pięknej znany jest ze swego uroku oraz najbardziej zniewalającego wąsa na Wyspach Brytyjskich. Pewnego dnia wpada na trop zaginionego obrazu Goi zawierającego wskazówki pozwalające przejąć konto bankowe pełne zrabowanego złota. Mortdecai z właściwym sobie wdziękiem i nonszalancją rusza tropem obrazu flirtując przy tym  z niemal każdą napotkaną pięknością. Apetyt na skarb ma jednak także rosyjski oligarcha, amerykański miliarder i pewien tajemniczy terrorysta. Największym rywalem Mortdecaia okaże się jednak jego dawny kolega, a obecnie agent wywiadu Alistair Martland (Ewan McGregor), który ma chrapkę nie tylko na obraz Goi, ale także na piękną żonę Charliego – Johannę (Gwyneth Paltrow).

Cuda, reż. Alice Rohrwacher, prod. Niemcy, Szwajcaria, Włochy, czas trwania 110 min, dystr. Gutek Film

Po emocjonujących i nieco zabawnych kryminalnych zagwostkach przyda się nieco wytchnienia i zastanowienia nad głębszym sensem niektórych spraw. Pierwszą okazją jest film Cuda. Historia 12-letniej Gelsominy, która włada domowym królestwem. Pochodzącemu z Niemiec zapalczywemu ojcu zastępuje syna. Jest charyzmatyczna, ma autorytet wśród młodszych sióstr, którymi zajmuje się, pomagając mamie Włoszce. Doskonale radzi sobie z pszczołami, z którymi na co dzień pracuje i żyje cała rodzina trudniąca się tradycyjną produkcją miodu. Kiedy w miasteczku pojawia się telewizyjny talk-show, oferujący nagrody pieniężne największym „lokalnym cudom”, Gelso jest zdeterminowana, by wziąć w nim udział. Jednak ojciec gardzi nowoczesnością: z ich rozpadającego się gospodarstwa uczynił odrębne dziwaczne królestwo, barierę ochronną przed złem zewnętrznego świata. Dodatkowym czynnikiem burzącym pozorną rodzinną harmonię będzie pojawienie się młodego chłopaka z programu resocjalizacyjnego dla trudnej młodzieży. Zainspirowane rodzinną historią reżyserki Cuda łączą realizm z baśniowym okrucieństwem – łatwo czytać je także na poziomie symbolicznym.

Carte Blanche, reż. Jacek Lusiński, prod. Polska, dyst. Kino Świat

Smutna, ale prawdziwa i inspirująca opowieść o sile ludzkiego ducha i determinacji w walce z przeciwnościami losu. Polska produkcja to oparta na faktach opowieść o nauczycielu historii, który ukrywa przed otoczeniem swoją postępującą utratę wzroku. W roli głównej wystąpi Andrzej Chyra. W filmie pojawią także Urszula Grabowska, Wojciech Pszoniak, Dorota Kolak, Adam Ferency i Arkadiusz Jakubik. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca historia nauczyciela z liceum, który - aby zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury - ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok. W roli głównej Andrzej Chyra - trzykrotny laureat nagrody dla najlepszego aktora festiwalu w Gdyni (“Dług”, “Komornik”, “W imię…”).

Maciej Białek, którego losy zainspirowały historię Kacpra, to ociemniały nauczyciel historii w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. Kacper (Andrzej Chyra), uwielbiany przez uczniów nauczyciel historii z lubelskiego liceum, zaczyna stopniowo tracić wzrok. Diagnoza lekarska nie pozostawia złudzeń. Mężczyźnie, z powodu wady genetycznej, grozi trwała ślepota. Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed przełożonymi problemy zdrowotne, aby zachować pracę i doprowadzić do matury swoich uczniów. Jedynym powiernikiem tajemnicy nauczyciela zostaje jego najlepszy przyjaciel Wiktor (Arkadiusz Jakubik). Kacper, zmagając się z nową sytuacją i nowymi wyzwaniami, nawiązuje bliską przyjaźń z koleżanką z pracy (Urszula Grabowska) i próbuje pomóc zbuntowanej uczennicy, która ukrywa swój własny sekret.Wśród doborowej obsady wystąpią zdolni aktorzy młodego pokolenia (m.in. Tomasz Ziętek) oraz uczniowie lubelskich liceów

Hiszpanka, reż. Łukasz Barczyk, prod. Polska, czas trwania 110 min, dystr. Vue Movie

Fanom „głębszego kina” zapewne spodoba się także kolejna polska produkcja. Zrealizowana z ogromnym rozmachem Hiszpanka to filmowa adaptacja Powstania Wielkopolskiego. „Hiszpanka” zapowiadana jest jako wyjątkowy film - „spiritual thriller” - łączący w sobie sensacyjną akcję z wątkami parapsychologicznymi. Reżyser zabierze widzów w podróż do światów równoległych, gdzie trudno będzie odróżnić prawdę od projekcji ludzkiej wyobraźni.  Będzie to opowieść o grupie jasnowidzów i spirytystów, która u schyłku I-szej wojny światowej przy pomocy swoich zdolności parapsychicznych usiłuje uchronić polskiego pianistę i polityka Ignacego Jana Paderewskiego przed mentalnym atakiem wybitnego medium – Dr. Abuse. Film nie ma jednak na celu odtworzenia konkretnych faktów–  „intryga opowiedziana jest z wielkim dystansem do historii” – przekonuje twórca.

Bohaterami „Hiszpanki“ są postacie rzeczywiste i fikcyjne. Wśród nich znajdziemy zarówno postaci zafascynowane nadprzyrodzonymi siłami, mistycyzmem i spirytyzmem, jak i racjonalnych przedsiębiorców, wojskowych i politycznych strategów planujących walkę o niepodległość. W „Hiszpance” nic nie jest oczywiste, ponieważ do wyzwoleńczej walki włącza się grupa telepatów. Siły zbrojne stają na równi z siłami umysłu.

Siódmy syn, reż. Sergei Bodrov, prod. Kanada, USA, Wielka Brytania, czas trwania 102 min, dystr. United International Pictures

W tym tygodniu znajdzie się także dla fanów fantasy. Siódmy syn to film zrealizowany na podstawie książki fantasy Josepha Delaneya. To historia chłopaka, który zostaje oddany pod opiekę tajemniczemu mężczyźnie. Dzięki niemu młody człowiek zdobywa wiedzę jak pokonać ciemne moce, na które działanie jest wystawiony. W rolach głównych Jeff Bridges i Julianne Moore.

Katarzyna Pruś

Słowa kluczowe: Birdman, Czarny węgiel, Mały Quinquin, Mortdecai, Carte Blanche, Hiszpanka, Cuda, Siódmy syn

Birdman (7)

Birdman - polski plakat
Birdman - polski plakat
Birdman  - Zdjęcie nr 3
Birdman  - Zdjęcie nr 4
Birdman  - Zdjęcie nr 5

Czarny węgiel, cienki lód (10)

Czarny węgiel, cienki lód  - Zdjęcie nr 1
Czarny węgiel, cienki lód  - Zdjęcie nr 2
Czarny węgiel, cienki lód  - Zdjęcie nr 3
Czarny węgiel, cienki lód  - Zdjęcie nr 4
Czarny węgiel, cienki lód  - Zdjęcie nr 5

Mały Quinquin (5)

Mały Quinquin  - Zdjęcie nr 1
Mały Quinquin  - Zdjęcie nr 2
Mały Quinquin  - Zdjęcie nr 3
Mały Quinquin  - Zdjęcie nr 4
Mały Quinquin  - Zdjęcie nr 5

Bezwstydny Mortdecai (16)

Bezwstydny Mortdecai - polski plakat
Bezwstydny Mortdecai  - Zdjęcie nr 2
Bezwstydny Mortdecai  - Zdjęcie nr 3
Bezwstydny Mortdecai  - Zdjęcie nr 4
Bezwstydny Mortdecai  - Zdjęcie nr 5

Cuda (5)

Cuda  - Zdjęcie nr 1
Cuda  - Zdjęcie nr 2
Cuda  - Zdjęcie nr 3
Cuda  - Zdjęcie nr 4
Cuda  - Zdjęcie nr 5

Carte Blanche (30)

Carte Blanche - polski plakat
Carte Blanche  - Zdjęcie nr 2
Carte Blanche  - Zdjęcie nr 3
Carte Blanche  - Zdjęcie nr 4
Carte Blanche  - Zdjęcie nr 5

Hiszpanka (41)

Hiszpanka - plakat
Hiszpanka  - Zdjęcie nr 2
Hiszpanka  - Zdjęcie nr 3
Hiszpanka  - Zdjęcie nr 4
Hiszpanka  - Zdjęcie nr 5

Siódmy syn (10)

Siódmy syn  - Zdjęcie nr 1
Siódmy syn  - Zdjęcie nr 2
Siódmy syn  - Zdjęcie nr 3
Siódmy syn  - Zdjęcie nr 4
Siódmy syn  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

MÃłj syn Ezra
Bobby Cannavale, Robert De Niro i Rose Byrne w dramacie "Mój syn Ezra" [WIDEO]

To pełna serca i humoru opowieść o sile ojcowskiej miłości.

Polecamy
Sean Connery
Sean Connery nie żyje

Słynny aktor zmarł w wieku 90 lat.

Dziewczynka, ktÃłra przeÅźyła
"Wiedźma" - mroczny thriller ze świetnymi sekwencjami akcji

Film Park Hoon-junga to nieprzewidywalna przejażdżka od początku do końca.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!