Dzieje się - Kino

Na co do kina w weekend?

2014-09-26 09:12:39

Gérard Depardieu jako uzależniony od seksu miliarder, opowieść o młodej Kurdyjce buntującej się przeciw tradycji, czy najsłynniejsze francuskie aktorki w zwariowanej komedii o kobietach. Ten weekend w kinach to 9 różnorodnych pozycji.  

Witamy w Nowym Jorku, reż. Abel Ferrara, prod. Francja, czas trwania 124 min., dystr. Kino Świat
Deveraux jest potężnym człowiekiem. Przez jego ręce codziennie przewijają się miliardy dolarów, a decyzje mają wpływ na globalną ekonomię. Jednak afera seksualna z udziałem pokojówki z nowojorskiego hotelu doprowadzi do aresztowania i załamania błyskotliwej kariery finansisty.

Pewnego razu na Dzikim Wschodzie, reż. Hiner Saleem, prod. Kurdystan, Francja, Niemcy, czas trwania 95 min., dystr. Vivarto
Baran to bohater zakończonej sukcesem kurdyjskiej wojny o niepodległość. Ponieważ nadeszły wyczekiwane czasy pokoju, pracuje jako komendant w stołecznym komisariacie. Po absurdalnej egzekucji przeprowadzonej na łkającym mordercy, mężczyzna zaczyna czuć niesmak do dzierżonej przez siebie odznaki. Rezygnuje ze wspinania się po szczeblach kariery i postanawia wyjechać do zapomnianego przez Boga, przygranicznego miasteczka dzielącego Turcję i Iran – do mekki wszelkiej maści przemytników. Tam spotyka Govend (Golshifteh Farahani), zjawiskową młodą dziewczynę, która mimo sprzeciwu ojca i wrogości dwunastu swoich braci odrzuca wizję zamążpójścia i zostaje nauczycielką.

Porwanie Michela Houellebecqa, reż. Guillaume Nicloux, prod. Francja, czas trwania 92 min., dystr. Gutek Film
Historia porwania francuskiego pisarza - celebryty jest tyleż wyssanym z palca, absurdalnym mockumentem, co fikcyjnym autoportretem. Michela H. gra Michel H., który demonstracyjnie epatuje widzów swoim nadzwyczajnym brakiem charyzmy i słynną lumpiarską stylówką. W wymiętym ortalionie, nieogolony, z papierosem przyklejonym do ust wygląda jak własna parodia. Punktem wyjścia filmu jest tajemnicze zaginięcie Houellebecqa w czasie trasy promocyjnej Mapy i terytorium, gdy nie pojawił się na spotkaniach z belgijskimi czytelnikami. Spekulowano, że pisarza porwała Al - Kaida za antyislamskie wypowiedzi. Film Guillaume’a Niclouxa podaje inną wersję wydarzeń: pisarz został zapakowany do wielkiej metalowej skrzyni i wywieziony do wiejskiego domu przez trzech braci polskiego pochodzenia. Uciążliwy gość – histeryczny, na permanentnej bańce, domagający się usług prostytutek – impertynencko traktuje gospodarzy. Porwanie przeradza się w rodzaj kuriozalnego weekendu za miastem, a cały film skręca z gatunkowych trajektorii kina akcji w stronę ironicznej prowokacji.

Bez litości, reż. Antoine Fuqua, prod. USA, czas trwania 128 min., dystr. United International Pictures
W filmie "Bez litości" Denzel Washington gra McCalla, człowieka, który odciął się od tajemniczej przeszłości, by rozpocząć nowe, spokojne życie. Ale kiedy spotyka Teri (Chloë Grace Moretz), młodą dziewczynę, zmuszoną do współpracy przez niebezpiecznych rosyjskich gangsterów, nie może pozostać bezczynny - musi jej pomóc. Uzbrojony w pewne umiejętności, które pozwalają mu zemścić się na każdym, kto jest okrutny wobec bezbronnych ludzi, McCall rezygnuje z narzuconej sobie izolacji, by zaprowadzić sprawiedliwość.

Efekt domina, reż. Piotr Rosołowski, Elwira Niewiera, prod. Niemcy, Polska, czas trwania 76 min., dystr. Spectator
Film jest opowieścią o Rafaelu i Nataszy, którzy zaczynają wspólne życie w państwie, które się jeszcze naprawdę nie narodziło. On jest ministrem sportu nieuznawanej republiki Abchazji, ona rosyjską śpiewaczką operową. Dla Rafaela Natasza porzuciła swoją karierę i rodzinę w Rosji. Jednak ich wspólny początek dosyć szybko okazuje się pełną dramatycznych napięć drogą w nieznane. Życie w kraju nieuznawanym praktycznie przez nikogo, naznaczonym wojną domową i całkowicie uzależnionym od kaprysów i wpływów Rosji szybko przestaje być romantyczną przygodą. Natasza, jako Rosjanka, musi zmierzyć się z niechęcią, zamknięciem i podejrzliwością otoczenia. Rafael przez lata walczył o wolną i suwerenną Abchazję, jednak to marzenie nigdy nie zostało w pełni spełnione. Nadzieją na zmianę są organizowane przez niego mistrzostwa świata w domino. Być może dzięki tej imprezie świat chociaż na chwilę zwróci uwagę na ten maleńki kraj na brzegu Morza Czarnego.

Spódnice w górę!, reż. Audrey Dana, prod. Francja, dystr. Best Film
Szalone romanse, burzliwe rozstania, huśtawki nastrojów, przyjaźń, seks i plotki. Francuskie kobiety są zmienne jak pogoda w Paryżu. Jedenaście kobiet, z których każda jest inna i każda, czego innego doświadczyła i o czym innym marzy. Lily chce być bardziej sexy, Jo jest wiecznie niezaspokojona, Agathe ma wstydliwy sekret. Z kolei Fanny jest z niewłaściwym facetem, Sophie nie może osiągnąć orgazmu, Adeline pragnie szalonych romansów i szampana, a Sam boi się własnego cienia. Tego wszystkiego zazdrości im perfekcyjna i pedantyczna Rose, która osiągnęła już szczyt korporacyjnych marzeń, ale po drodze zgubiła to, co najcenniejsze... kobiecość.

W drodze do Jah, reż. Noel Dernesch, Moritz Springer, prod. Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Jamajka, czas trwania 92 min., dystr. Against Gravity
Gentleman, a właściwie Tilmann Otto, dorastał w Kolonii, a Jamajkę odwiedzał regularnie od 17 roku życia, kiedy to wyjechał na wakacje na Karaiby, pierwszy raz stanął za mikrofonem i od razu zrozumiał, że to właśnie w życiu chce robić. Z kolei Albarosie, a właściwie Alberto D’Ascola, wychował się w sycylijskim mieście Marsala, ale w wieku 23 zdecydował się zamieszkać na Jamajce, aby być bliżej kultury Rastafarian. Obaj zabierają nas w podróż na Jamajkę, pokazując kraj pełen magii i kontrastów.

Pszczółka Maja. Film, reż. Alexs Stadermann, prod. Australia, Niemcy, dystr. Monolith Films
Maja wraz ze swym najlepszym przyjacielem Guciem, który postanowił towarzyszyć jej w podróży, wylatuje do świata wielkiej łąki i przeżywa ekscytującą przygodę, która pomoże jej odkryć własną tożsamość. Gdzie jest miejsce małej i uroczej pszczółki? W jaki sposób ma pokonać królewską doradczynię oraz zapobiec zbliżającej się okropnej bitwie między pszczołami i szerszeniami?

Co się zdarzyło Baby Jane?, reż. Robert Aldrich, prod. USA, czas trwania 134 min., dystr. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Dwie legendarne gwiazdy złotej ery Hollywood, Bette Davis i Joan Crawford, przenoszą autentyczny prywatny i zawodowy konflikt na ekran w słynnym, kontrowersyjnym thrillerze psychologicznym Roberta Aldricha. Film opowiada o dwóch siostrach, podstarzałych aktorkach, które żyją pod jednym dachem w atmosferze nienawiści i strachu. Nominowana do Oscara Davis wciela się w postać byłej dziecięcej gwiazdy kina Baby Jane Hudson, zaś Crawford w rolę niepełnosprawnej Blanche. Co się zdarzyło Baby Jane? to niezapomniane studium popadania w obłęd z szokującym zakończeniem. Według American Film Institute jeden z 400 najważniejszych filmów amerykańskich wszechczasów.

KM

Słowa kluczowe: na co do kina w weekend, witamy w nowym jorku, spódnice w górę!, pewnego razu na dzikim wschodzie

Bez litości (8)

Bez litości  - Zdjęcie nr 1
Bez litości  - Zdjęcie nr 2
Bez litości  - Zdjęcie nr 3
Bez litości  - Zdjęcie nr 4
Bez litości  - Zdjęcie nr 5

W drodze do Jah (9)

W drodze do Jah - polski plakat
W drodze do Jah  - Zdjęcie nr 2
W drodze do Jah  - Zdjęcie nr 3
W drodze do Jah  - Zdjęcie nr 4
W drodze do Jah  - Zdjęcie nr 5

Pszczółka Maja. Film (25)

Pszczółka Maja. Film  - Zdjęcie nr 1
Pszczółka Maja. Film  - Zdjęcie nr 2
Pszczółka Maja. Film  - Zdjęcie nr 3
Pszczółka Maja. Film  - Zdjęcie nr 4
Pszczółka Maja. Film  - Zdjęcie nr 5

Pewnego razu na Dzikim Wschodzie (4)

Pewnego razu na Dzikim Wschodzie - polski plakat
Pewnego razu na Dzikim Wschodzie  - Zdjęcie nr 2
Pewnego razu na Dzikim Wschodzie  - Zdjęcie nr 3
Pewnego razu na Dzikim Wschodzie  - Zdjęcie nr 4

Co się zdarzyło Baby Jane? (2)

Co się zdarzyło Baby Jane?  - Zdjęcie nr 1
Co się zdarzyło Baby Jane?  - Zdjęcie nr 2

Witamy w Nowym Jorku (7)

Witamy w Nowym Jorku - polski plakat
Witamy w Nowym Jorku  - Zdjęcie nr 2
Witamy w Nowym Jorku  - Zdjęcie nr 3
Witamy w Nowym Jorku  - Zdjęcie nr 4
Witamy w Nowym Jorku  - Zdjęcie nr 5

Spódnice w górę! (8)

Spódnice w górę! - polski plakat
Spódnice w górę!  - Zdjęcie nr 2
Spódnice w górę!  - Zdjęcie nr 3
Spódnice w górę!  - Zdjęcie nr 4
Spódnice w górę!  - Zdjęcie nr 5

Porwanie Michela Houellebecqa (6)

Porwanie Michela Houellebecqa  - Zdjęcie nr 1
Porwanie Michela Houellebecqa  - Zdjęcie nr 2
Porwanie Michela Houellebecqa  - Zdjęcie nr 3
Porwanie Michela Houellebecqa  - Zdjęcie nr 4
Porwanie Michela Houellebecqa  - Zdjęcie nr 5

Efekt domina (4)

Efekt domina - polski plakat
Efekt domina  - Zdjęcie nr 2
Efekt domina  - Zdjęcie nr 3
Efekt domina  - Zdjęcie nr 4
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

MÃłj syn Ezra
Bobby Cannavale, Robert De Niro i Rose Byrne w dramacie "Mój syn Ezra" [WIDEO]

To pełna serca i humoru opowieść o sile ojcowskiej miłości.

Polecamy
Bridgertonowie
Phoebe Dynevor w głównej roli w serialu Amazona

Aktorka znana z roli Daphne Bridgerton ma zagrać główną rolę w serialowej adaptacji powieści "Exciting Times".

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!