Dzieje się - Kino

Jubileusz 45-lecia Lubuskiego Lata Filmowego

2016-06-22 12:22:51

45. Lubuskie Lato Filmowe potrwa od 26 czerwca do 3 lipca 2016 r w Łagowie w województwie lubuskim. Jubileuszowa edycja niezmiennie wiązać się będzie z prezentacjami filmów z Europy Środkowej i Wschodniej oraz międzynarodowym forum dyskusyjnym między twórcami, publicystami i publicznością.

Nieprzypadkowo ten najstarszy polski festiwal filmowy jest określany mianem jednej z ostatnich redut obronnych europejskiego kina artystycznego i mostu kulturalnego pomiędzy – coraz to, z biegiem lat, odmienniej postrzeganym – wschodem i zachodem Europy. Warto podkreślić, że to właśnie podczas Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie nadarza się często jedyna okazja zapoznania się z najnowszymi filmami Europy Środkowej i Wschodniej, które nie trafiają do szerokiej dystrybucji.

Lubuskie Lato Filmowe organizowane jest w Łagowie od 1969 roku i początkowo skupiało się jedynie na polskiej kinematografii. Od roku 1990 impreza stała się festiwalem międzynarodowym nastawionym na prezentację kina krajów Europy Środkowej i Wschodniej, przekształcając się w miejsce wymiany doświadczeń z czasu wielkich przemian krajów bloku postkomunistycznego – w tym również przemian modelu kinematografii.

Aktualnie coraz częściej łagowski festiwal poprzez swe ekranowe prezentacje opisuje i diagnozuje zjawiska zachodzące we współczesnej Europie – już nie tylko w kinowej rzeczywistości. Żyjemy w ciekawych i dynamicznie zmieniających się czasach, dlatego to Lubuskie Lato Filmowe jest wciąż atrakcyjnym forum spotkań i wymiany myśli wśród kolejnych pokoleń twórców kina, publicystów, członków klubów filmowych czy studentów.

LLF jest nietypowym, skromnym - być może - festiwalem, jednak o niepowtarzalnej, niespiesznej atmosferze bez bankietowo-czerwonodywanowego zadęcia. Świetny klimat zapewniają nie tylko goszczące tu wielkie postaci świata filmu i miłośnicy dobrego kina, wyrobiona, stała publiczność, ale też samo kameralne położenie Łagowa nazywanego perłą turystyczną Ziemi Lubuskiej. Urocza miejscowość położona wśród bukowych lasów na przesmyku dwóch malowniczych jezior – Łagowskiego i Trześniowskiego kusi wytchnieniem, zwłaszcza na początku wakacji. Niewątpliwie jest to ciekawa alternatywa dla widza, nie tylko przy okazji jubileuszu.

Tegorocznym projekcjom i dyskusjom 45. Lubuskiego lata Filmowego tradycyjnie będą towarzyszyć konkursy filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkich filmów fabularnych, które nagradzane będą Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Gronami. W tym roku będzie można obejrzeć około 200 filmów.

16 wybranych obrazów z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Litwy i Węgier walczyć będzie w głównym konkursie Filmów Fabularnych. Oceniać je będzie Jury pod przewodnictwem znanego aktora, reżysera teatralnego i filmowego Andrzeja Seweryna, u którego boku gościć będziemy dwóch uznanych reżyserów: Jana Jakuba Kolskiego i Janusza Zaorskiego, a także krytyków i publicystów filmowych: Jerzego Armatę i Piotra Kotowskiego.

W konkursie zobaczymy takie filmy:

1.    Opieka domowa / Domácí péèe - reż. Slávek Horák
2.    Ja, Olga Hepnarowa / Já, Olga Hepnarová - reż. Petr Kazda, Tomás Weinreb
3.    Nigdy nie jesteśmy sami / Nikdy nejsme sami - reż. Petr Václav
4.    Stanko - reż. Ras»o Boro¹
5.    Czyściciel / Èistiè - reż. Peter Bebjak
6.    Dziecięce zoo  / Petting Zoo reż. Micah Magee
7.    Wakacje / Ferien - reż. Bernadette Knoller
8.    11 minut - reż. Jerzy Skolimowski
9.    Córki Dancingu - reż Agnieszka Smoczyńska
10.    Czerwony pająk - reż Marcin Koszałka
11.    Excentrycy - reż. Janusz Majewski
12.    Intruz - reż. Magnus von Horn
13.    Moje córki krowy - reż. Kinga Dębska
14.    Ogród Eden - reż. Algimantas Puipa
15.    Mamuśka i inni pomyleńcy w rodzinie / Mom and other Loonies in the Family - reż. Ibolya Fekete
16.    Demimonde / Félvilág - reż. Attila Szász

Konkurs krótkich filmów fabularnych rozstrzygnie jury, któremu przewodniczy filmoznawca Wanda Mirowska. Obok wykładowczyni Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi zasiądą kulturoznawca i były wicedyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, Radca Generalny Departamentu Zagranicznego Ministerstwa Edukacji i Kultury Republiki Węgierskiej István Krasztel oraz artysta plastyk Tomasz Broda, nota bene autor jubileuszowego plakatu LLF.

Lubuskie Lato Filmowe jest również jednym z nielicznych miejsc, gdzie można poznać najnowszą, międzynarodową twórczość dokumentalną. To bardzo ważna część festiwalu związana także z prestiżowym konkursem. Laureatów w tej kategorii wyłoni jury, którego przewodniczącą jest dr hab. Jadwiga Huèková, adiunkt w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmująca się filmem dokumentalnym i fabularnym Europy Środkowej, dr Tomá¹ Huèko, słowacki reżyser, dokumentalista, wykładowca akademicki a także autor portalu internetowego poświęconego filmowi dokumentalnemu dokofilm.sk oraz Gediminas Jankauskas litewski dziennikarz, filmoznawca, krytyk filmowy, wykładowca historii kina na Uniwersytecie Wileńskim.

W programie 45. Lubuskiego Lata Filmowego Łagów 2016 znajdą się jeszcze inne filmowe atrakcje zebrane w cyklach prezentowanych w czasie trwania festiwalu takie jak „Jubileusz 45-lecia Lubuskiego Lata Filmowego – 4,5 na 45”, czy też prezentacje retro - „Zapomniane perły kina polskiego” oraz z okazji 120 lat kina – „Wielkie dzieła niemego kina”. W cyklu „Wielcy, znani zapomniani” LLF przypomni postać Tadeusza Fijewskiego w 105. rocznicę urodzin. Tegoroczną ciekawostką jest pytanie „Co nam zostało z Barei – 35 lat od premiery filmu Miś”. Z kolei ramach cyklu „Mistrzowie kina” przypomnieć będzie sobie można dzieła dwójki uznanych reżyserów: Janusza Zaorskiego i Janusza Majewskiego.

Warto z pozakinowych atrakcji LLF 2016 polecić wystawę fotografii autorstwa Zofii Nasierowskiej oraz koncerty na inaugurację (Cygański Teatr Muzyczny Terno i jego goście) i zakończenie festiwalu (koncert Filharmonii Zielonogórskiej). Szczegóły są zamieszczone na oficjalnej stronie internetowej pod adresem www.llf.pl oraz na profilu www.facebook.com/lubuskielatofilmowe.

Organizatorem Festiwalu jest Klub Kultury Filmowej w Zielonej Górze przy wsparciu finansowym Zarządu Województwa Lubuskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Gminy Łagów.

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Lubuskie Lato Filmowe, festiwal w łagowie, janusz zaorski, jan jakub kolski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nieobliczalna film
Plejada gwiazd w polskiej produkcji "Nieobliczalna" na Amazon Prime Video [WIDEO]

Czy warto będzie zobaczyć ten film? Prezentujemy zwiastun!

Cuckoo
Znamy filmy z cyklu Nocne Szaleństwo na 24. MFF mBank Nowe Horyzonty [WIDEO]

Film bez dialogów o grupie Wielkich Stóp, surrealistyczna komedia i mroźny horror o leśnym ośrodku.

blef doskonały
Węże 2024: przyznano polskie antynagrody filmowe. To najgorsze twory naszego kina!

Popkulturowa Akademia Wszystkiego kolejny raz stanęła przed wyzwaniem wybrania najgorszych z najgorszych.

Polecamy
Moon Knight serial 2022
Oscar Isaac ma zaburzenia tożsamości w zwiastunie serialu "Moon Knight" [WIDEO]

Nowy serial MCU pojawi się na platformie Disney+ już w marcu.

AfryKamera 2022
17. Festiwal Filmowy AfryKamera odbędzie się w Warszawie oraz online

Znamy pierwsze szczegóły festiwalu AfryKamera 2022.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Nieobliczalna film
Plejada gwiazd w polskiej produkcji "Nieobliczalna" na Amazon Prime Video [WIDEO]

Czy warto będzie zobaczyć ten film? Prezentujemy zwiastun!

Cuckoo
Znamy filmy z cyklu Nocne Szaleństwo na 24. MFF mBank Nowe Horyzonty [WIDEO]

Film bez dialogów o grupie Wielkich Stóp, surrealistyczna komedia i mroźny horror o leśnym ośrodku.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!