Recenzje - Kino

Agresja, rasizm, seksizm i walka o życie w "Piekle" [RECENZJA]

2017-05-01 13:18:30

Najszybszy i najmocniejszy austriacki thriller - tymi słowami można bez problemu opisać najnowszy film "Piekło" w reżyserii Stefana Ruzowitzky'ego. Reżyser znany głównie z filmu "Fałszerze", za który został nagrodzony statuetką Oscara, pragnął teraz przedstawić Wiedeń, w sposób w jaki sam go widzi. Przedstawienie austriackiej stolicy w stylu typowym dla Hollywood, nie zachęciło reżysera. Ukazanie Wiednia, jako nowoczesną, tętniącą życiem metropolię, stało się zadaniem, którego uparcie zamierzał się trzymać.

Piekło

Cała fabuła "Piekła" jest skupiona na stosunkowo młodej kobiecie, o imieniu Özge, która na codzień przewozi pasażerów taksówką. Jedna z nocnych zmian obraca jej zwyczajne życie do góry nogami - kobieta staje się świadkiem zabójstwa, przez co jest zmuszona do walki na śmierć i życie. Zaparcie, wewnętrzna siłą, determinacja, jak drzemie w dziewczynie, a nawet zażyły stosunek z komisarzem Steinerem, być może są dla niej jedynym ratunkiem.

To właśnie Violetta Schurawlow, uznawana za jeden z największych talentów austriackiego kina, wciela się w postać głównej bohaterki. Sam film jest dla niej szansą na rozwinięcie swojego talentu. Tak genialna rola, z pewnością zapewni aktorce świetlaną przyszłość, otworzy jej drogę do kariery na szeroką skalę. W "Piekle" gra ona na pozór cichą, skromną dziewczynę, która rzadko się odzywa. Jednak na każdym kroku udowadnia widzowi, że ma temperament. Można ją nazwać kobietą z pazurem, o czym może świadczyć choćby fakt, iż trenuje tajski boks i nie boi się stawić czoła katowi. I choć to seryjny zabójca miał zamienić życie Özge w tytułowe piekło, role się odwracają i to on będzie musiał ratować siebie samego.

Pod względem akcji film jest niesamowicie dobrze zrobiony. Widać, że Ruzowitzky, ma pojęcie o branży filmowej. Wie doskonale co może spodobać się publiczności i dzięki temu stworzył film, który trzyma wciąż w napięciu. Akcja jest momentami tak tajemnicza, co sprawia, że widz nie wie czego się spodziewać. Zdjęcia, scenariusz czy dobór aktorów, to coś co było mocno przemyślane. Reżyser skupił się nawet na najmniejszych szczegółach filmu.

Jest to kolejny z filmów, na które naprawdę warto poświęcić swój czas. "Piekło" na pewno nie zawiedzie widza. Jest dobrym wyborem, zwłaszcza dla osób zainteresowanych rasizmem, pedofilią, a przede wszystkim fanatyzmem religijnym, który jest tutaj znacznie uwypuklony. Produkcja otworzy widzowi oczy na poważną problematykę, ale też przeniesie go w zupełnie inny świat!

Jak potoczy się życie Özge? Czy poniesie konsekwencje brutalnego wydarzenia, którego była tylko świadkiem? Kto uratuje życie Özge i czy wyjdzie z tego cało? A co z kurtką głównej bohaterki, przekazaną w ręce koleżanki? Jakie następstwo ze sobą niesie tak zwyczajna rzecz? Dlaczego bohaterka nie chce zostawić dziecka przyjaciółki pod opieką swojego ojca? Kto jeszcze poniesie śmierć? I na jakiej podstawie seryjny morderca wybiera swoje ofiary?  Te pytanie mogą chodzić po głowie widza przez cały seans. Konieczcie zobaczcie film, by dostać odpowiedzi na te pytania!

Paulina Pawłowska

Piekło, reż. Stefan Ruzowitzky, prod. Austria/ Niemcy, czas trwania 92 min, dystr. Hagi, polska premiera: 21 kwietnia 2017

fot. materiał prasowy

Słowa kluczowe: Piekło recenzja, filmu Piekło, Stefan Ruzowitzky, kino recenzje

Piekło - zdjęcia z filmu (9)

Piekło - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Piekło - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Piekło - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Piekło - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Piekło - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
Alice in Borderland – sezon 2
Alice in Borderland - recenzja 2. sezonu

Serial o ekstremalnie niebezpiecznych grach powrócił z nowymi odcinkami. Czy warto zobaczyć?

Najbardziej samotny chłopak na świecie
Najbardziej samotny chłopak na świecie - recenzja

Sprawdź powody, dla których warto się wybrać na ten film do kina.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!