Recenzje - Kino

20th Century Womem - recenzja festiwalowa

2017-08-09 09:58:01

- Myślenie o własnym szczęściu to prosta droga do depresji - takim zdaniem przedstawia się widzom główna bohaterka filmu "20th Century Womem", a później jej syn jeszcze kilkukrotnie opisze ją jako dziecko wielkiego kryzysu.

20th Century WomenDorothea urodziła go po czterdziestce, w czasach, gdy palenie papierosów było stylowe i modne. Czas jednak pędzi nieubłaganie i bohaterka, która nigdy nie miała szczęścia do facetów, musi wychować syna w zaskakujących dla niej realiach, których nie rozumie. Szczęśliwie dla niej ma kogo prosić o pomoc. W wychowaniu syna mają pomagać dwie młode dziewczyny, z którymi naturalnie chłopak jest w stanie lepiej się dogadać.

Tu poznajemy typową, nieco zagubioną, ale lubiącą różnego rodzaju eksperymenty, nastolatkę - Julie oraz dwudziestokilkuletnią Abbie - fankę głośnej muzyki z czerwonymi włosami, która mimo poważnego problemu zdrowotnego, stara się poukładać sobie życie i czerpać z niego ile się tylko da.

Reżyser filmu - Mike Mills prezentuje nam realia przełomu lat 70. I 80. w sposób iście porywający, co rusz zmieniając perspektywę i narratora opowieści. Choć to trzy kobiety miały zajmować się nastolatkiem, to Jamie musi stawić czoła ich problemom, oczekiwaniom, nastrojom ze zmieniającymi się humorami. Wszystko to sprawia, że widz wpada w szalony wir emocji i zdarzeń z udziałem grupy bohaterów w genialnie uchwyconym klimacie tamtych lat.

Jednak to, co sprawia, że nowy film Millsa zasługuje na najwyższe noty, to niesamowite aktorstwo orz dialogi. Annette Bening w roli Dorothea jest niewiarygodnie dobra. Aktorka prezentuje tu mistrzowski poziom, zarówno w dialogach, jak i grze mimiką i drobnymi gestami. To charyzmatyczna, dowcipna, ale też zagubiona kobieta, której interakcje z reprezentantami młodszego pokolenia są ozdobą "20th Century Womem".

Jednak nie tylko ona jest uosobieniem tytułowej kobiety XX wieku. Na wyżyny umiejętności wchodzi (dobrze dobierająca role) Elle Fanning. Doskonała w roli Abbie jest też Greta Gerwig, a grający syna Lucas Jade Zumann zwara na siebie uwagę i z pewnością trzeba obserwować rozwój tego młodego aktora.

Jak mówi główna bohaterka, wychowanie dziecka to najpiękniejsze, ale też najtrudniejsze wyzwanie w życiu. Twórcy idealnie pokazali to na ekranie, unikając moralizatorstwa czy niepotrzebnego tragizmu. Postawili na absurdalne sytuacje, świetny humor sytuacyjny, dobre tempo i ciekawą narrację. Ostatecznie dostaliśmy film uroczy od pierwszych sekund, w którym wiele scen to perełki światowego kina.


 
Michał Derkacz

20th Century Womem, reż. Mike Mills, prod. USA, czas trwania 118 minut

Film zobaczyłem podczas 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Słowa kluczowe: film, ocena, opinia, analiza, opis

20th Century Women - zdjęcia z filmu (8)

20th Century Women - zdjęcia z filmu - zdjęcie nr 1
20th Century Women - zdjęcia z filmu - zdjęcie nr 2
20th Century Women - zdjęcia z filmu - zdjęcie nr 3
20th Century Women - zdjęcia z filmu - zdjęcie nr 4
20th Century Women - zdjęcia z filmu - zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
"Tedi i mapa skarbÃłw"
Tedi i mapa skarbów - recenzja

Bajki animowane kochamy bez względu na wiek, ale nie bezkrytycznie.

Cudowny chłopak
Cudowny chłopak - recenzja

Mądre, wartościowe kino czy hollywoodzki "wyciskacz łez"?

Escape Room
Escape Room - recenzja

Czy duchowy spadkobierca "Piły" zasługuje na to miano? Przeczytaj recenzję filmu!

Polecamy
Przez łóżko do serca (To tylko seks - recenzja)
Przez łóżko do serca (To tylko seks - recenzja)

„To tylko seks”, jak dla mnie, wygrywa tegorocznego Wielkiego Szlema w dziedzinie komedii romantycznych.

"Tlen", film bardzo rosyjski
"Tlen", film bardzo rosyjski

Film dla ludzi szukających w kinie czegoś więcej niż przewidywalne zakończenia czy hollywoodzkie uśmiechy.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
"Tedi i mapa skarbÃłw"
Tedi i mapa skarbów - recenzja

Bajki animowane kochamy bez względu na wiek, ale nie bezkrytycznie.

Cudowny chłopak
Cudowny chłopak - recenzja

Mądre, wartościowe kino czy hollywoodzki "wyciskacz łez"?